PROIECT “LEONARDO DA VINCI”

In perioada 9-29 aprilie 2012, 14 elevi de la profilul Servicii-turism au beneficiat de un proiect “Leonardo da Vinci”, în Portugalia, prin intermediul agenţiei ANPCDEFP.

Scopul proiectului a fost : dezvoltarea competenţelor specifice tranziţiei de la şcoală la locul de muncă si formarea unor deprinderi practice la standarde europene.

Pe lângă acest scop formativ, proiectul a avut şi un scop cultural. Astfel, elevii , insotiti de profesori, au vizitat numeroase obiective culturale şi turistice semnificative: Cabo da Roca, Catedrala St. George , Palatul Pena, regiunea Sintra- una dintre cele mai vizitate regiuni portugheze cu castele şi mănăstiri din secolele al VIII-lea şi al XVIII-lea , Monumentul Descoperirilor şi multe altele. Cea mai impresionantă vizită culturală a fost cea din regiunea Sintra.

În cele trei săptămâni, după orele de practică din fiecare zi, în cele cinci restaurante, elevii au înţeles ce înseamnă munca adevarată şi sacrificiul depus de părinţii lor pentru a-i putea creşte, au învăţat să preţuiasca banii câştigaţi cinstit, au învăţat să respecte. Unii elevi au primit scrisori de recomandare, alţii au fost invitaţi să lucreze contra cost pe parcursul verii. S-au simţit apreciaţi pentru munca depusă.

Proiectul şi-a atins scopul, elevii au devenit mult mai conştiincioşi şi mai conştienţi de ceea ce au şi de ceea ce pot oferi societăţii.

A fost o experienţă de neuitat atât pentru profesorii insotitori cât şi pentru elevi.