Voluntariat

1. AJUTĂ-L PE LĂBUȘ!

2. STRATEGIA NAŢIONALĂ DE ACŢIUNE COMUNITARĂ

Strategia Nationala de Actiune Comunitara_img1

Vineri, 29 noiembrie 2013, reprezentanţii Consiliului Elevilor de la Colegiul Tehnic „Gheorghe Balș“ din Adjud (Ramona Petrea, Oana Mîzgă, Sorina Chiriac, Gina Tudor, Dorin Câmpureanu și Dorinel Sava), însoțiți de profesorii Alina Albeiu, Adriana State, Cătălin Mocanu (voluntar al Asociației „Voluntariat pentru Viață“ din Mărășești) și preotul Teodor Feraru de la Parohia „Sfinții Arhangheli“ din Burcioaia, care a asigurat personal transportul elevilor și al alimentelor, s-au deplasat la Asociația „Lumea lui Pinocchio“ – Centrul de zi „Pinocchio“ din Panciu, pentru a oferi legume și fructe celor 48 de copii cu vârste între 3-16 ani, proveniți din familii dezavantajate social.

Alimentele, constând în câteva zeci de kilograme de cartofi, fasole, ceapă, morcov, mere, portocale, banane, mandarine ș.a., au fost donate de elevii și cadrele didactice din liceu. Acțiunea s-a încadrat în Strategia Națională de Acțiune Comunitară „Săptămâna Legumelor și Fructelor“ și a produs o mare bucurie președintei asociației, Federica Gruppioni, cadrelor didactice și a copiilor care frecventează Centrul de zi „Pinocchio“ din Panciu, a precizat profesorul Cătălin Mocanu.

Strategia Nationala de Actiune Comunitara_img2

Joi, 12 decembrie 2013, reprezentanți ai Consiliului elevilor de la Colegiul Tehnic „Gheorghe Balș“ (Ramona Petrea, Oana Mîzgă, Sorina Chiriac, Elena Macovei și Teodora Năstasă) însoțiți de profesorii Alina Albeiu, Anca Feraru, Cătălin Mocanu și preotul Teodor Feraru de la Parohia „Sfinții Arhangheli“ din Burcioaia, care a asigurat transportul elevilor și al pachetelor cu dulciuri, s-au deplasat la Asociația „Lumea lui Pinocchio“ – Centrul de zi „Pinocchio“ din Panciu, pentru a oferi cadouri celor 48 de copii cu vârste între 3-16 ani, proveniți din familii dezavantajate.

Strategia Nationala de Actiune Comunitara_img3

Acțiunea elevilor și a cadrelor didactice din liceul adjudean a produs o mare bucurie copiilor, părinților, cu atât mai mult cu cât elevii se aflau la serbarea de Moș Crăciun, ne-a spus profesorul Cătălin Mocanu.