GHEORGHE BALŞ (1868-1934)

Gheorghe_Bals

S-a născut la 24 aprilie 1868, în Adjud. A fost inginer şi istoric de artă, membru al Academiei Române. A lucrat la construcţia podului de la Cernavodă şi a portului Constanţa, iar în colaborare cu arhitectul Nicolae Ghica-Budeşti, a lucrat la construirea Institutului de seruri şi vaccinuri „Louis Pasteur” din Bucureşti. A publicat studii valoroase de sinteză asupra arhitecturii bizantine, precum și asupra bisericilor și mănăstirilor moldovenești.

Gheorghe Balș și-a făcut studiile superioare în Elveția, şi-a luat bacalaureatul la Lausanne, obținând diploma de inginer la Politehnica din Zűrich. Face călătorii de studii în Bulgaria, Serbia, Grecia, Turcia și Rusia pentru cercetarea influențelor străine în arhitectura veche românească. Se remarcă mai cu seamă ca cercetător al arhitecturii românești, fiind unul dintre cei mai apreciați istorici ai artei vechi românești. În acest domeniu, a scris lucrările:

 • Biserica din Filipeștii de Pădure (1908);
 • O vizită la câteva biserici din Serbia (1911);
 • Histoire de l’art roumain ancien (Paris, 1922, în colaborare);
 • Bisericile lui Ștefan cel Mare (1926);
 • Bisericile și mănăstirile moldovenești din veacul al XVI-lea (1928);
 • Biserica din Lujen (1930);
 • Influences arméniennes et georgiennes sur l’architecture roumaine (1931);
 • Despre biserica Prislopului (1932);
 • Les monuments byzantins de Roumanie (1932);
 • Bisericile și mânăstirile din veacurile XVII şi XVIII (1933);
 • Contributions à la question des églises supérieures superposées dans le domaine byzantin (1934).

A făcut parte din comisia monumentelor istorice (începând cu anul 1923). La 4 iunie 1923 a fost ales membru titular al Academiei Române, iar în perioada mai 1928 – mai 1931 este vicepreședinte al acestui înal for. La 9 iunie 1925 a ținut discursul de recepție, vorbind despre începuturile arhitecturii românești din Moldova.

Moare la 22 septembrie 1934, în Bucureşti, la vârsta de 66 ani.